Yurtdışında dil eğitimi faydalı mıdır?

Birçok kişinin aklında yurt dışına çıkmak ve dil eğitimi almak vardır. Bunu bazen kendiniz için, kariyeriniz için, bazen çocuğunuzun eğitimi için istersiniz. Bilgi yetersizliği ve rehberlik eksikliğinden dolayı bu konu çoğu zaman akıllarda kalıp sonra yok olmaktadır.

Yurt dışı eğitimi için ülkemizde birçok kurum parayı verdiğiniz takdirde sizi farklı ülkelerde dil okullarına götürebilmektedir. Ancak bu rakamlar çoğu zaman çok fazla olmaktadır ve kalitesi ile ilgilide kafalarda şüpheler yaratmaktadırlar.

Yurt dışı dil kursları ile ilgili tavsiyeler …


En başta yurt dışı dil kursları muhakkak Türkiye den çok daha fazla faydalı olmaktadır.

Kurs için harcayabileceğiniz bütçenizi belirleyerek ona göre aramaya başlayınız.

Gideceğiniz kursun süresi önemlidir, yoğunlaştırılmış en az 1 aylık program daha faydalı olacaktır. Bir aydan kısa olan kursların faydalı olacağını düşünmüyorum. 3 aylık bir kurs size ciddi kazanımlar sağlayacaktır.

Eğer 18 yaşını doldurmuş iseniz ve cesaretli iseniz, gözünüzü karartıp, direk yurt dışındaki kurs ile bağlantıya geçmeniz, orada kendiniz kursun imkanları dahilinde bir İngiliz aile yanında kalmanızdır.

Türkiye den bazı kurslar yurt dışına öğrenci göndermektedirler, ne yazık ki bu kurslara Türkiye den grup olarak gidilmekte orada aynı sınıfta tamamen Türklerden oluşan öğrenciler eğitim görmekteler, ve boş zamanlarında, pansiyonda yine Türk lerle beraber vakit geçirmektedirler. Bu da öğrenciye bir fayda sağlamaktadır. Onun için Türkiye den bir kurs ile yurt dışı eğitimine katılacaksınız, kurumdan bunun garantisini almanız tavsiye olunur.

Dil kurslarını sadece kurs olarak düşünmemeli, çünkü yurt dışına kursa gittiğinizde gün de en fazla 8 saat kursta geçireceksiniz, bunun dışında size 16 saat kalmaktadır. Bu zamanı da mümkün olduğunca fazla İngilizce dilinizi kullanacağınız şekilde planlamalısınız. Çünkü asıl dili, ve kurslarda öğrendiğiniz konuları bu kurs dışındaki zamanlarınızda başkaları ile konuşarak geçirmeniz gereklidir.

Dil öğrenmek birden fazla noktaların bir araya gelmesi ile oluşur. Gittiğiniz ülkenin kültürünü öğrenmek, iletişim becerinizi kullanmak, hoşgörü, girişimcilik bunlardan en önemlileridir.

Şimdilik yurt dışı dil kursları ile ilgili yazabileceklerim bunlar, bu konu hakkında sonra yine görüşürüz.

Görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıya yorumlara yazabilir veya www.facebook.com/ingilizcekulubu FACEBOOK SAYFAMIZDAN  paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın