YÖK-DİL

YÖK-DİL nedir?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi
ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖK-Dil hangi dillerde yapılır?

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılır.

 

YÖK-DİL sınavına kimler katılabilir?

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖK-DİL sınav başvurusu nasıl yapılır?

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.
   Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.

YÖK-DİL sınavı nerelerde yapılır?

 

YÖK-DİL sınav ücreti ne kadardır, nasıl ödenir?

Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 100 (yüz) TL’dir (2019 yılı).
   Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

YÖK-DİL sınavın uygulanması nasıldır?

Sınav genelde yılda iki kez yapılır (Sonbahar, ilkbahar). Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulur ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilir.

YÖK-DİL sınav puanı nasıl kullanılır?

Başvurulacak üniversite-okul veya ilgili kuruma göre değişmekle birlikte puan aralığı 100 üzerinden 50-85 aralığındadır. Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

Dil tazminatı için YÖK-DİL sınav sonucu kullanılamaz. Dil tazminatını YDS sınav sonucuyla alabilirsiniz. 

Sınavla ilgili güncel ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. http://yokdil.yok.gov.tr/