Yeşil ve Gri Pasaporta kötü haber

    Yeşil ve gri pasaport sahipleri, 2020 yılından itibaren Avrupa ülkelerine gidecek olanların önceden izin almak zorunda kalacak.

     EuroEsia Global Visa Services in yaptığı bildirime göre, Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için bugün itibari ile alınan karar gereğince vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirilmiş getirildi. Bundan böyle, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişiler de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

    Vizesiz seyahat hakları, alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlamentosunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.
      18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa’ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu koşuluyor.

Diğer pasaport sahibi olan Türk vatandaşları normal yollarla vize almak zorunda oldukları için o kişilerin bu işlemi yapmasına gerek olmayacak.