PTE

PTE nedir? 

PTE Academic, 4 genel dil becerisini (okuma-dinleme-konuşma-yazma) ölçen ve ÖSYM denkliği bulunan, sık seansa sahip ve kısa sürede sonuç raporu veren bilgisayar tabanlı İngilizce dil sınavıdır. PTE Academic Sınavı sonucunu yurtdışı eğitim ve Avustralya göçmenlik ve vize başvurularında ve  yurtiçinde yüksek lisans, doktora, hazırlık atlama başvurularında kullanabilirsiniz.

Sınav ile ilgili tüm işlemler https://tr.pearson.com/tr/pte-academic.html sayfasından yapılmaktadır. 

➡ PTE Academic Sınavı kimler için uygundur?

PTE Academic sınavı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, bir çok üniversitenin hazırlık muafiyeti, kamu kurumlarında memuriyet, yurtdışı için ise eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes için uygundur.

➡ PTE Academic Sınavı hangi formattadır?

Bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Klavye ve mikrofonlu kulaklık aracılığıyla sorulara yanıt verilerek sınav, 3 saatlik tek oturumda tamamlanmaktadır.

➡ Başvurular nereden yapılmaktadır?

Sınav başvuruları güvenlik gerekçesiyle tamamen websitesi üzerinden yapılmaktadır. Sınav başvurusu yapmadan önce bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra size uygun gelen test merkezini ve tarihi seçerek ödeme işlemlerini tamamladığınızda sınav kaydınız gerçekleşmiş olur. Kullanıcı Hesabı Oluşturma Kılavuzu ve Sınav Başvuru Kılavuzunu bilgisayarınıza indirebilir ve kılavuzların içinde yer alan adımları takip ederek sınav kaydınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sınava 24 saat kalana kadar kayıt olunabilmekte. 

Sınav ücreti 2020 yılı için : 

PTE Academic Standart: 1000 TL
PTE Academic Geç kayıt: 1250 TL
PTE UKVI: 1065 TL
PTE Home A1: 900 TL
PTE Home A2: 900 TL
PTE Home B1: 900 TL

Sınav sonucu 5 iş günü içerisinde açıklanmakta. (Adayların 80% i 48 saat içinde sınav sonucunu alabilmektedir.)

Sınav tarafsız bir değerlendirme içermesi açısından Londra’da bulunan yapay zeka sistemi tarafından değerlendirilmektedir.

  • Sınava giderken ; Sınav günü test merkezine giderken yanınızda sadece nüfus cüzdanınızın veya pasaportunuzun bulunması yeterlidir. Sınavda not tutabileceğiniz özel gereçler, test merkezi yetkilileri tarafından oturma yerinizde hazır edilecektir. Bu sebepten sınava yanınızda kağıt kalem vb götürmemenizi rica ederiz. Şahsi eşyalarınızı sınav salonunun hemen dışında kilitlenebilir dolaplara bırakabilirsiniz.

  • Sınav öncesi; kimlik kontrolünüzün ve ilgili işlemlerin yapılabilmesi adına en az 30 dakika önce test merkezinde bulunuyor olmanız gerekmektedir.
  • Sınav yaşı ; en az 16 olmalıdır. 
  • Sınav sonucu ; 5 gün içerisinde belli olur. 
  • Sınav sonuç belgesinin ; ÖSYM denkliği vardır. Yurtdışında da birçok yerde geçerliliği vardır. Ayrıntılı bilgi için web sayfasını kontrol ediniz.