Okullardaki önemli değişiklikler


2015-2016 Öğretim yılı ile beraber yine birçok değişiklik bizleri bekliyor. Tüm değişiklikleri iyice değerlendirip anlamak öğrenciler, veliler ve öğretmenler için oldukça önemlidir. 18 milyon öğrenci ve 900 bini aşkın öğretmenin ders başı yapacağı 2015-2016 döneminde, öğrencilere yeni cezalar getirildi.

21, 22 ve 23 Eylül günlerinde yapılamayan dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıflardaki öğrenciler, okulların açılmasından 1 hafta önce uyum programına alınıyordu. Yeni takvime göre bu öğrencilere yönelik uyum programına da yarın başlanacak.

2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrencileri yeni kurallar bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, tatil döneminde öğrencidisiplin yönetmeliğini değiştirerek yeni uygulamalar devreye soktu.

CEP TELEFONUNA 5 GÜN UZAKLAŞTIRMA

Ders esnasında cep telefonu kullanan disipline gönderilecek. Cep telefonu kullanan öğrenciye 5 güne kadar okuldan uzaklaştırma cezası verilebilecek.

DEVAMSIZLIĞA DAİR ÖZÜR BELGESİNİ VELİ OKULA VERECEK

Okullarda idarenin en büyük sıkıntı yaşadığı konulardan birisi. Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

HAKARETE 1.5 GÜN UZAKLAŞTIRMA, SARKINTILIK YAPAN KOVULACAK
Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarıyla arkadaşlarına ya da öğretmenine hakaret eden, 1-5 gün okuldan uzaklaştırılacak.

Sosyal medyadan arkadaşlarına sarkıntılık yapan ise okuldan kovulacak.

DEVAMSIZLIK 30’A DÜŞTÜ
Veliler devamsızlığın 5, 15 ve 25’inci günlerinde uyarılacak. Devamsızlık süresi özürsüz 10, toplamda 30 günü aşan öğrenci ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Daha önce süre 45 gündü.

DERSHANE BİTTİ ‘KURS’ GELDİ

Öğrenci ve mezunlara ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kursları için 21 Eylül’de başlayan başvurular, 2 Ekim’de son bulacak. Kurslar, 1. dönem, 2. dönem ve 3. dönem (yaz kursları) olmak üzere 3 dönemde açılacak. Kurslarda, hafta içi 4, hafta sonu 8 saate kadar ders verilecek. İlk dönem kursları 3 Ekim’de başlayacak ve 24 Ocak 2016’da sona erecek. 2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016’da başlayacak, 17 Haziran 2016’da tamamlanmış olacak. 3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek.

Tüm öğretmen ve öğrencilerin kurs başvuruları için yeni bir sistem devreye girdi. Artık başvurular internet üzerinden yapılacak. Öğretmen istediği okulda ders verecek, öğrenci istediği okulda ve istediği öğretmenden ders alacak. Başvuru adresi burada : http://odsgm.meb.gov.tr/

1 Temmuz 2015 tarihinde Ortaöğretim Yönetmeliği değişmiştir. Tüm değişiklikleri ayrıntılı olarak incelemek isterseniz buradan İNCELEYEBİLİRSİNİZ. 

 

Bir cevap yazın