Öğretmen alımında 4 dil becerisi ölçülecek

İNGİLİZCE ÖĞRETMEN ALIMLARINDA 4 KRİTER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni İngilizce öğretmeni alımlarını okuma, konuşma, yazma, dinleme dil becerisine dayalı bir sistemle yapacaklarını açıkladı.

 Yeni dönemde öğrencilerin ders dışındaki sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerinin akademik olarak nasıl değerlendirileceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Selçuk, bir çocuğun düşünsel, duygusal ve fiziksel olarak bütünsel gelişmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

‘BİZİM YAPTIĞIMIZ MEVCUDU İYİLEŞTİRMEK’

Selçuk, yabancı dil eğitimi konusundaki sıkıntılarla ilgili de açıklamalarda bulundu. Sürekli müfredatlarda, öğretmen eğitiminde, ders kitaplarında değişiklik yapıldığını fakat bu değişikliklerin hiçbirinin şimdiye kadar işlevsel sonuçlar üretemediğini vurguladı.

“Bizim yaptığımız şey, mevcudu iyileştirme bakış açısından çıkmak.” diyen Selçuk, şu ana kadar mevcudu iyileştirme gibi bir bakış açısının bulunduğunu fakat mevcudun fonksiyonel olup olmadığının tartışılmadığını ve fen, meslek, Anadolu ve imam hatip liselerine aynı müfredatın konulduğunu ifade etti.

OKULA GÖRE MÜFREDAT YAPMAK İSTİYORUZ’

“Mevcut müfredatta bütün derslerdeki öğretim biçimi aynı. Yani yöntem ve teknik olarak söylüyorum, yani turizm, fen lisesine, sosyal bilimlere farklı değil, yöntem ve teknik açısından sorun var. Öğretmen yetiştirme açısından problem var. Bizim, ‘young learners’ dediğimiz küçük çocuklara yönelik öğretmen yetiştirmede görüştüğümüz yüzlerce akademisyen, yeni bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bir taraftan da öğretmen yetiştirmenin ele alınması gerekiyor. Bir taraftan da belirli düzeylerin sorgulanması gerekiyor. Bizim CEFR dediğimiz Avrupa dil portfolyosuyla ilgili Common European Framework denilen bir çizelge var. Bu çizelgeye yöre ‘A1, A2, B1, B2, C1, C2’ seviyeleri var. Bizim 8. sınıfın sonunda çocuğun A2’ye ulaşılması gibi bir hedefimiz var.”

‘MEVCUT SİSTEMİN TÜMÜNÜN SORGULANMASI GEREKİYOR’

Selçuk, bazı okullarda A2 seviyesinin düşük gelebileceğini, B1 ya da A1, A2 istenebileceğini belirterek “Yani paradigmal bir eleştiri getirmeye çalışıyoruz. Biz mevcut sistemin tümünün metodik olarak sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. ‘Biz öğretmenimizin eğitimini iyileştirirsek bu iş çözülür’ meselesi bu kadar basit değil. Burada daha derin bir problem alanı var.” diye konuştu.

Selçuk, yabancı dil eğitimine ilişkin uluslararası kuruluşlar ve üniversitelerle görüştüklerini, konuyu uzmanlarla birlikte ele aldıklarını ifade etti. Bu konuda oluşturdukları çözüme ilişkin Bakan Selçuk, “Bizim çözümümüz şu. Biz diyoruz ki konu fazla mı, konuyu azalt. Bir çocuğun A-2 seviyesinde değil de A-1 seviyesinde mi? O zaman ona göre düzenleme yap müfredatta. Pilot okullar aldık bu sene, haftaya başlıyoruz. Ne yapıyoruz burada? Uluslararası kuruluşların önerdiği yöntemlerden farklılaşarak bu ülkeye özgü bir yöntem ve sistem üzerinden çalışıyoruz.” dedi.

Okulun da ihtiyacı olan öğretmeni almakla ilgili de bir altyapı çalışıyoruz. İkinci aşama şu, biz YÖK ile bir çalışma yapıyoruz. 6 tane eğitim fakültesi aldık, bunu da henüz deklare etmedik. Bu 6 eğitim fakültesinin öğretmen yetiştirme modeliyle ilgili farklı bir yol haritası belirledik. Bu yol haritasına bağlı olarak da bu okullarımızın bizim öğretmen yetiştirme geleneğimize göre yeşermesi ve gelişmesi için tedbirler alıyoruz.

Yabancı dille ilgili öğretmen eğitimi, müfredat, ilkokul, ortaokul seviyesinde nasıl yapılacağına ilişkin pilot çalışmalar, bu sene mart sonuna kadar tamamlanmış olacak. Bu sene zaten pilot uygulamaları yaptık, geri bildirimlerimizi aldık, eksiklilerimiz var, zafiyetlerimizi gördük. Bu eğitim öğretim yılında buna uygun, ikinci pilotu, yani ön pilot değil de mevcut pilotu yapmaya başlıyoruz. Pilot uygulamalar, İstanbul, Ankara ve iki ilde daha… Onun sonucunda da bir sonraki öğretim yılı için Türkiye’de duruma göre büyük pilot dediğimiz 20 il gibi ya da Türkiye uygulaması dediğimiz bir duruma geçmeyi planlıyoruz.”

‘ÖNEMLİ OLAN YABANCI DİLİ ÖĞRENMEK’

Selçuk, liselerde bazı derslerin İngilizce olarak verilmesine ilişkin de açıklamalarda bulunarak genel olarak sistem açısından yabancı dille eğitime karşı olduğunu kaydetti. Selçuk, “Yükseköğretim seviyesinde de diğerlerinde de. Önemli olan yabancı dili öğrenmek, yabancı dille eğitim almak değil. Bazı derslerde, bazı özel durumlarda bu tür spesifik şeyler, çalışmalar yapılabilir. Bu uluslararası projelere hazırlanan, birtakım dünya standartlarında belli çalışmaları yapan, belli konulardaki belli çocuklarımızla ilgili olabilir. Önemli olan bizim onlara yabancı dil konusunda ne kadar kaliteli bir eğitim verip vermediğimiz.” açıklamasında bulundu.