ÇOCUKLARA NASIL İNGİLİZCE ÖĞRETİLİR?

Eğer küçük çocuklara İngilizce öğretmek için uğraşıyorsanız size iyi haber ; çocuklar aşırı derecede dil öğrenmeye uygundur, yeni kelimeleri çok çabuk kaparlar, yapıları ve gramer yapılarını kolaylıkla kavrarlar. Kötü haber ise çok fazla enerjiye sahip olmaları ve yetişkinlere göre dikkatlerinin çok daha çabuk yok olmasıdır.Bu yüzden onları oturtmak ve ilgilerini çekmek için bir hayli çaba harcamanız gerekli. Bununla beraber onları sizin için olumsuz gibi görünen enerjilerini oyunlarla, şarkılarla ve aktivitelerle avantajlı hale getirmek de mümkündür ve sizin eğlenceli şekilde ders işlemenize yardımcı olacaktır.

  1. Adım

Çocukları İngilizce nin içine sokmak. Çocukların yetişkinlere göre avantajı vardır, yeni kelimeleri etraflarındaki konuşmalardan çok çabuk kaparlar. Çocuklar için yaratıcı ve yapıcı bir öğrenme ortamı yaratmalısın, sınıf ortamında İngilizce diyaloglar DVD ve videolar kullanmalısın.

  1. Adım

Küçüklere İngilizce öğretmek için müzik ve şarkları kullanın. Basit İngilizce çocuk şarkılarıyla küçüklere  kelimeleri, gramer yapılarını ve dildeki basit ritmi hoşlarına giderek öğretebilirsiniz. Sayıları, alfabeyi, vücudu … çocuklara şarkılarla kolaylıkla öğretebilirsiniz.

  1. Adım

Ders esnasında öğrenmeyi güçlendirmek için hareketleri ve mimikleri kullanın. Çocuklar kelimelerin anlamına fiziksel bir anlamda katarak öğrenme yeteneğini geliştirirler ve çocukların enerjisini harcamasına yardım eder böylece derste kıpır kıpır ve çılgın olmazlar.

  1. Adım

Çocuklara enteraktif bir öğrenme ortamı yaratın. Öğretmenlere derslerde sürekli öğrencileri aktif tutmak için ; öğrencileri oturtup kaldırmaları, oyunlar oynamaları, drama yapmaları, şarkılar söyletmeleri önerilir. Çocuklar size etkinliklerin hazırlanmasında ve yapılmasında yardımcı olacaklardır. Böylece öğrenciler dil öğrenmeye daha fazla odaklanarak, kuralları ve hazırlık aşamalarını bilerek aktiviteleri gerçekleştirirler.

  1. Adım

Öğrencilerin resimli sözlük, boyama, adam asmaca, gramer ve kelime oyunları oynamaları konusunda motive edilmeleri gerekli. Öğrencilerin kendi öğrenme yöntemlerini bulmalarına ve özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olun, yarı gerçek hayattan İngilizce örnekler verin. Takım halinde dil oyunları oynayın.

Uyarılar:

  • Çocuklarla sürekli İngilizce konuşun. Küçük ödüllendirmeler yapın. Gramer ve kural derslerini kısa tutun.
  • Küçük çocuklar ana dilinde bile gramer i önemsemezler bu yüzden bunu İngilizce öğrenirken yapmalarını beklemeyin ve bu konuda baskı yapmayın.