İngilizce Nasıl Öğrenilir | İngilizce Kulübü

İngilizce Nasıl Öğrenilir


Bu konu ile ilgili bazı temel maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

Konuşmaktan çekinmeyin!

Yeni bir dili öğrenirken çoğu insanın karşılaştığı problem kendi korkularıdır, kelimeleri doğru söyleyemeyeceklerinden endişelenirler, aptal gibi görüneceklerini düşünürler ve çoğunlukla konuşmazlar. Ama siz bu şekilde düşünmeyin! Bir şey öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktır.

Bütün kaynaklarınızı kullanın!learnEnglish

İngilizce’yi bir okulda dahi öğreniyorsanız bu sizin dışarıda da İngilizce öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Değişik kaynaklar, yöntem ve araçlar bunu daha da hızlandırmanızı sağlar. İngilizce’nizi geliştirmek için bir çok değişik yol vardır, bu yüzden kendinize bir limit koymayın.. Internet neredeyse her şey için mükemmel bir kaynaktır, dil öğrenenler için eksiksiz gibidir. Her türlü kaynağı sonuna kadar kullanın.

İngilizce ile içli dışlı olun!

İngilizce öğrenmek için en güzel yol kesinlikle İngilizce’yi sürekli kullanmaktır. Notlarınızı İngilizce olarak alın, odanıza İngilizce kitaplar yerleştirin, İngilizce haberleri izleyin, filimler ve televizyonu İngilizce olarak izleyin. Arkadaşlarınızla istediğiniz zaman İngilizce konuşun. Etrafınızda ne kadar çok İngilizce materyal olursa o kadar çabuk öğrenirsiniz ve İngilizce olarak düşünmeye başlarsınız..

Ana dili İngilizce olan insanları mümkün olduğunca çok dinleyin!

İngilizce’ yi başkalarına öğretebilmek için  2. dil olarak öğrenmiş bazı iyi İngilizce öğretmenleri var ama kaliteli okulların çoğunun ana dili İngilizce olan öğretmenleri çalıştırmasının da bazı sebepleri var ; bunun bir sebebi de bu öğretmenlerin doğal telaffuzlarından dır ki bunu öğrenciler taklit etmek durumundadır. Ana dili İngilizce olan kişilerle diyalog halinde olmak daha doğal olduğundan dolayıda sizin hızlı ve tam öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce film ve TV izleyin!

Bu sadece eğlenceli bir yöntem olmakla kalmıyor aynı zamanda çok etkilidir. İngilizce filmleri izleyerek ( özellikle İngilizce altyazılı ) kelime hazinenizi geliştirirsiniz ve aktörlerin telaffuzlarını duyarsınız. Eğer haberleri izlerseniz değişik aksanlar duyma olanağınız da olur. Yayın platformlarında bu tür kanalları rahatlıkla bulabilirsiniz.

İngilizce Müzik Dinleyiniz!

Müzik İngilizce öğrenmede etkili bir yöntemdir. Aslında müzik kavramayı geliştirmek için sıkça kullanılır. En iyi öğrenme yolu ise şarki sözlerini yazılı olarak edinmek ve sanatçıyla beraber söylemektir. Internet ortamında şarkı sözlerini kolayca bulabileceğiniz siteler var. Bu yolla hem kulağınızı hem de okumanızı aynı anda geliştirebilirsiniz. Özellikle şarkı söylemeyi seviyorsanız iyi.

Öğrendiklerini mutlaka kullanın 

Öğrendiğiniz kalıpları, sözcükleri ve dil bilgisi yapılarını cümleleriniz de kullanın. Bir süre sonra aslında kendinizi ne kadar çok geliştirdiğinizi görerek dile daha istekli bir şekilde çalışmayı isteyeceksiniz. Sonuçlar sizi bile şaşırtabilir.

İngilizce dinleyin!

Bununla anlatmak istediğimiz, telefonda konuşun ya da radyo dinleyin veya İngilizce CD dinleyin; bu TV ya da film izlemekten farklıdır çünkü konuşan insanı görmezsiniz. Çoğu İngilizce öğrenen insan telefonda konuşmanın yaptıkları en zor şeylerden biri olduğunu söylerler. Ve bunu geliştirmenin tek yolu pratik yapmak.

Mümkün olduğunca çok emek harcayın, test çözün…

Çoğu insan alıştırmaların ve testlerin eğlenceli olmadığını düşünür ama bu yolla İngilizce’ nizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmanın en güzel sebeplerinden bir tanesi de bir cevap anahtarının olması ve ne kadar yol kat ettiğinizi ölçmenizdir. Kendinizi hiç denemezseniz ne kadar yol aldığınızı da bilmezsiniz..

Bir cevap yazın