İNGİLİZCE KİTAP OKUMAK VE FİLM İZLEMEK İÇİN KAÇ KELİME BİLMENİZ LAZIM?

İngilizce’ de kaç tane kelime var hiç merak ettiniz mi? Güzel, İngilizce’ de ortalama 1.025.109 kelime var. Siz bir dil öğrenen kişi olarak tabi ki bunları öğrenmek zorunda değilsiniz. Hatta eğitimli bir insan bile kendi dilinde 16,000 ile 20,000 arasında kelime bilir. Örneğin bir kelime ailesinde birçok kelimeler olduğu için hepsini ayrı ayrı kelime biliyormuş olarak değerlendiremezsin.

argue” kelime ailesini ele alalım; arguing, argues, argued,  arguable, arguably, unarguably, argument, arguments.

vocabulary

Gerçekçi olursak – iyi bir İngilizce kullanmak istiyorsak kaç tane kelime gerekli, gelin bu soruya aşağıda cevap arayalım.

…. kitap okumak için

Bir gazete , roman okumak istiyorsunuz ve okuduğunuzun %98 ini anlamak istiyorsunuz, bu ortalama 8000 ile 9000 kelime ailesine denk gelir ki bu da ortalama 35,000 tek kelimeye denk gelir. Bunun anlamı da iyi bir okuyucu olmak için gerçekten çok kelime öğrenmelisiniz. İyi bir üniversite de veya okulda İngilizce eğitimi alıyorsanız hemen planlarınızı ve çalışmalarınızı buna göre belirleyin.

…. bir TV programı izlemek için

Bir televizyon programında veya filmde okumaya göre farklı bir dil kullanılır. İzlediğiniz filmde yine en az %98 anlamak isterseniz (Shrek, Açlık oyunları … gibi bir film ) ortalama bilmeniz gereken kelime ailesi sayısı bu sefer 6000 civarıdır. Haber programları veya tartışma programları gibi yayınlarda ise 7000 civarı kelime grubu bilinmelidir.

İngilizce filmde izlesen kitapta okusan İngilizce özel isimlere de alışık olmalısın. Bunlar Google, Samsung gibi şirket isimleri de olabilirler, Obama , Mandela gibi kişi ismi de olabilirler.

Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki İngilizce de bildiğiniz kelime sayısı sizin İngilizceyi öğrenme amacınızla aynı orandadır. Hukuk üzerine, tıp üzerine ilerlemek istiyorsanız bu alanlarda İngilizce çalışmanız daha sıkı olmalıdır ve muhtemelen en az 10,000 kelime ailesini bilmeniz gerekecektir.

Kelime bilginizin ne seviyede olduğunu bilmek ister misiniz. Uygun bir zamanınızda “  http://www.lextutor.ca/tests/levels/productive/  “ adresinden kendinizi test edebilirsiniz.

Unutmayın kelime bilgisi çok önemlidir !!!

 

 Sertan Ay

Bir cevap yazın