İngilizce kelimeleri hatırlamanıza yardım edecek 7 ipucu | İngilizce Kulübü

İngilizce kelimeleri hatırlamanıza yardım edecek 7 ipucu

Öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri hatırlamanıza yardım edecek 7 ipucu

İngilizce öğrenmeye çalışan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisidir. “ Öğrendiğim kelimeleri nasıl tekrar learnhatırlayacağım ? veya nasıl unutmayacağım? “ Dil öğrenme oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir fakat kelime bilginizi geliştirmenin bazı püf noktaları vardır.

  • Anlamına bakın!

Bir kelime ile karşılaştınız ve anlamını bilmiyorsunuz, ilk olarak kelimenin anlamına bakın. Bilen arkadaşlarınıza yeni kelimelerle ilgili sorular sorun ve tam anlamını öğrenin. Kelimenin anlamını İngilizce ve kendi dilinizde yazın.

  • Kelimeyi kullanın!

Öğrendiğiniz kelimeyi birkaç dakika hatırlarsınız ancak, aradan geçen günler ve hafyalar sonra kelimeyi hala nasıl hatırlayacağız.

Bunun püf noktası kelimeyi kullanmaktır. Cümle kurun , akılda kalıcı yaratıcı cümleler oluşturun. Kelime aklınızda kalıcı olacak şekilde kelimenin resmini çizin. Kelimeyi üç farklı cümlede kullanın, cümleleri yüksek sesle okuyun, hatta yapabilirseniz kelimeyi anlatan bir resim çizin.

Kelimenin içinde geçtiği bir hikaye oluşturun. Kelime listesini hatırlamazsınız ancak hikayeyi unutmanız zordur.

  • Farklı yapılarda ifadeler kullanın.

Sadece kelimeye ve ilk anlamına odaklanmayın kelimeyi, tüm kullanımları ile ele alın böylece tüm anlamları öğrenmiş olacaksınız ve kafanızda resim daha net olacaktır.brain

Örneğin :  ‘focus’ kelimesini ele alalım ‘focus on’ ve  ‘out of focus.’ Bunların anlamı nedir? ‘focus your mind on something’ veya ‘focus your attention on something.’  ‘lose your focus’?  gördüğünüz gibi tüm kullanımları ele alarak kelimeleri öğrenirseniz akılda kalma oranı çok daha yüksek olacaktır.

Bu tür ifadeleri ayrıca sadece bir tense ile değilde farklı tenslerle de kullanmak hatırlamanıza yardım edecektir.

  • Kelimeyi kullanarak konuşun !

İnsanın genelde aktif kullandığı şeyler hatırındadır, bu yüzden bu kelimeleri kullanmaya çalışın. Sadece okuma ve dinleme yerine yazmaya ve konuşmaya çalışın.

Bir kelime öğrendiniz bunu cümle ile yazarak tekrarlayın, arkadaşlarınıza yeni öğrendiğiniz kelimelerden söz edin, bazen öğretmek en iyi öğrenme yöntemidir. Eğer bu konuda kendinizi yetersiz hissederseniz ilk önce evde öğrendiklerinizi tekrar edin, cep telefonunuza kelimeleri nasıl tekrarladığınızı kaydedin ve kendiniz izleyin, böylece nasıl göründüğünüzü de göreceksiniz.

  • Oyunları ve teknolojiyi kullanın!

Birçok kişi oyun oynarken kendinin ifade etme yolunu bulur. Sen de Flashcardlar ile yeni kelime oyunları oynayabilirsin. Hem kendinizi hem de arkadaşlarınızı test etme imkanı bulmuş olursunuz.  words

Veya onlara kart göstermeden de arkadaşınıza kelimenin anlamını açıklamayı deneyebilirsiniz.

Ya da belki bir rol oynamayı deneyin? Alışveriş ile ilgili kelimeleri öğrenmeye çalışıyoruz, örneğin bir sahne oluşturun dükkan sahibi ve müşteri olsun, onlar gibi davranarak konuşmaya çalışın.

Sesinizi kaydetmek veya bir video yapmak ve bir arkadaşınıza göndermek için telefonunuzu kullanın: dünyanın herhangi bir yerinde arkadaşlarınızla bu oyunları oynayabilirsiniz unutmayın. Daha sonra dinleyebilirsiniz.

  • Asla bırakmayın !

Çok hızlı çok fazla şey yapmaya kalkmayın. Bu kelimeleri uzun bir liste ile hatırlamak çok zor. Belki de günde sadece bir kelime öğrenmek en iyisidir. Pratik olmalı sizi sıkmamalı.

Her gün neler yapabileceğiniz hakkında gerçekçi olun. Sen mükemmel olmak zorunda değilsin; Hatta anadili İngilizce olanlar dahi kelimeleri unutabilirler.

Başarılı öğrencilerin, net hedefleri vardır ve bunun için azimle çalışırlar. Siz de asla pes etmeyin, devam edin.

  • Uyuyun!

Yeni kelimeler öğrendikten sonra uyuduğunuzda aklınızda daha çok kaldığını biliyor musunuz. Bu yüzden bu öğrenme faaliyetlerini yatmadan önce yaparsanız kelimeler aklınızda daha çok kalacaktır. Ancak sabah kalktığınızda kelimeleri tekrar etmeyi unutmayın.

https://www.ingilizcekulubu.com/ingilizce-kelimeleri-hatirlamaniza-yardim-edecek-7-ipucu/

İngilizce kelime ezberleme, kalıcı İngilizce öğrenme, kelime ezberlemek için ipuçları

Bir cevap yazın