6 adımda İngilizce konuşmayı geliştirme | İngilizce Kulübü

İngilizce İletişim Becerilerinizi Hemen Geliştirmenin 6 Yolu


‘Kelimeler kolay akla gelmiyor’

Sonsuz kelime dağarcığını ezberlemiş olabilirsiniz, herhangi bir konuşmayı yapmak için gereken tüm dilbilgisini biliyor olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek istediğinizde kendinizi eksik bulabilirsiniz.

Bu sıkıntının arkasında çeşitli nedenler vardır – bazıları diğerlerinden daha barizdir.

Bu yazıda, İngilizce iletişim becerilerinizi geliştirmenin en basit yöntemlerinden bazılarını kullanarak karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak birkaç ipucu vermek istiyorum.

1. Konuşma Hızınızı Yavaşlatın

Çok hızlı konuşarak İngilizce bildiğinizi kanıtlamak zorunda olduğunuzu hissetmeyin, yavaş tane tane düşünerek konuşabilirsiniz. Böyle yaparsanız karşıdaki sizi anlamak için daha fazla dikkat eder.

2. Kendinize Düşünme Zamanını Verin

Sorulan sorular veya durum karşısında hemen acele etmeyin, soruları tekrarlayarak veya geçiştirici diğer cümleler kullanarak düşünme için kendinize zaman bırakın.


3. Sadece Kelimeleri değil, Cümleleri Öğrenin

İngilizce öğrenirken yapılan hatalardan biriside sadece kelimelere odaklanmaktır ki bazen kelime aklınıza gelir ve sadece gelir, kullanmayı bilmezsiniz. Bu yüzden İngilizce cümleleri özümseyerek öğrenmek daha verimli olacak ve sizin konuşmanıza daha çok katkı sağlayacaktır.

4. Dinlemeyi Öğrenin

Ne olursa olsun dinleyin, dinlemeden öğrenemezsiniz, ne kadar çok duyarsanız o kadar çok çabuk öğrenirsiniz. Söylediğimiz bir çok kelime veya cümle bizimde daha önce duyduklarımız değil midir…

5. Konuşmanıza sorular ekleyin

Sürekli konuşarak karşınızdakini esir almak zorunda değilsiniz. Bu şekilde de zaten sıkıcı olabilmektedir. O yüzden sık sık karşınızdaki kişiyi de konuşmanıza katmaya çalışın bu size farklı görüş açıları da yakalamanıza yardım edecektir.

6.Üret Üret Üret

Birçok şey bilebilirsiniz ancak bunları paylaşmazsanız bilginizin hiçbir değerinin olmayacağını unutmayın. Hiç çekinmeyin sürekli yazın, görüş bildirin, konuşun soru sorun, video çekin, ses kaydedin, şiir okuyun, haber yazın, günlük tutun, köşe yazısı yazın, sitelere görüş yazın, sosyal medya da yazın, sitelere yorum yazın, ders verin,

kısaca üretin üretin üretin …

Umarım faydalı olmuştur.