İngilizce dilinde şaşırtıcı bilgiler


Burada bazı şaşırtıcı İngilizce bilgiler var. Daha önce duymadığınızı düşündüğüm ilginizi çekebilecek eğlenceli de olan bilgiler.. Sınıfınızda da kullanabilirsiniz.

1.’E ’, İngilizce dilinde en yaygın kullanılan harftir. Aslında, İngilizce yazılmış bütün harflerin sekizde biri kadarı “e” ile başlar.

2.”S” harfide İngilizce de yine çok sık kullanılan ve yaygın olan diğer harftir.

3.”I am “İngilizce’deki en kısa cümledir.

4.Herhangi bir harfi tekrar etmeden yazılabilen en uzun İngilizce kelime “uncopyrightable” dir.

5.Aşağıdaki cümle “ee” sesinin yedi farklı hecesini içermektedir: ‘He believed Caesar could see people seizing the seas’.

6.Aşağıdaki cümle hakkında neyin özel olduğunu biliyor musunuz? The quick brown fox jumps over the lazy dog’ . Buna ‘pangram’ denir, İngilizcenin tüm harfleri cümlede vardır.

7.İngilizce en uzun kelime 45 harf var: ‘pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis’! Anlamı bir tür ciğer hastalığıdır.

8.İngilizce de ‘ monthorangesilver ve purple’ olan bir tekerleme yoktur.9. ‘Queueing’ kelimesi ard arda 5 sesli harf içeren tek kelimedir.

10. ‘ough’ kelimesinin İngilizce de 5 farklı telaffuzu vardır. Aşağıdaki cümle bu beş farklı teleffuzu içeren bir cümledir. ‘A rough-coated, dough-faced, thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough, he coughed and hiccoughed.’ Bu teleffuzları ” https://dictionary.cambridge.org/  ” internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

11.‘Pronunciation’ kelimesi İngilizce de en çok yanlış telaffuz edilen kelimedir.

12.İngilizce gökyüzündeki tek dildir. Tüm pilotlar sadece İngilizce ile anlaşır.

13.İngilizce deki en zor tekerleme “sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick” cümlesidir.

14.İngilizce ye ortalama her 2 saatte bir yeni kelime eklenmektedir. Her yıl 4000 yeni kelime İngilizce sözlüğüne eklenmektedir.

15.Yazım hatasından dolayı İngilizce sözlüğe eklenerek 1932-1940 yılları arasında sözlükte kalıp anlamı olmayan bir kelime vardır. Daha sonra bu kelime sözlükten çıkarılmıştır. Bu kelime “Dord” kelimesidir. Bu kelimeye ” ghost word ” denmiştir.

Sizin ve dersleriniz için eğlenceli ve faydalı olabilecek bu bilgileri seveceksiniz…