İngilizce çalışmaya zamanım yok! O halde bu 8 şeyi yapmıyorsun…

Tüm gün çalışıyorsunuz ve sürekli İngilizce öğrenmek için mücadele ediyorsunuz! İnsanlardan duyduğum en genel mazeret çalışmak için zaman yok. Birçok kişi full time çalışıyor ve bu yüzden İngilizce çalışacak zamanları yok.

Eğer sürekli çalışıyor ve evde de ilgilenmeniz gereken bir aileniz varsa İngilizce öğrenmek zor. Fakat yine hala yapılabilecek birkaç nokta var.

İlk olarak başaracağınıza dair kesin kararlı olun. Psikolojik olarak kendinizi hazırlayın. Eğer isterseniz bir yolu bulunur, istemezseniz sürekli mazeretler üretirsiniz.

business

1 Mesleğinizle ilgili materyalleri tespit edin.

Mesleğinizle ilgili kitap, makale, blog gibi yazıları araştırın bunlarla ilgili yayınlar dinleyin. Örneğin; eğer çiçek satıyorsanız, bununla ilgili yayınları takip edin. İşiniz esnasında da bunlarla sürekli ilgilenebilirsiniz. İnternette bunlarla ilgili bilgi kaynaklarını tespit edip, sık kullanılanlara ekleyiniz ve ya yabancı facebook gruplarını bulun. Bu sizin için her anlamda bir başarı getirecektir. Hem İngilizcenizi geliştirecek hem de mesleki gelişim sağlayacaksınız. Ben de bunu yıllardır yapıyorum ve inanılmaz bir faydası var.

2 Televizyonu kapatın

Televizyonda sizi sürekli ekran başına bağlayan birçok Show programları, diziler, vs vardır. Siz hiç anlamadan birçok zamanınız bunlarla geçebilir. Onun için yine bu zamanlar da televizyon açmayın veya mümkünse televizyonda yine İngilizce olan programları izlemeye gayret edin. Özellikle İngilizce alt yazılı programlar izlemek size faydalı olacaktır. Bunlar dışındaki gereksiz programları izleyerek vakit harcamayın.

Evde olmasanız dahi yine akıllı telefonunuz üzerinden de bu tür yayınları takip etme imkanınız vardır.

3 Uygun zamanlarınızda gidebileceğiniz yoğun bir dil kursu seçin

Biliyorum hepiniz çalışıyorsunuz ve boş zaman boş olmalıdır diyorsunuz J İş yok , stres yok, koşuşturma yok. Herkes bunları ister ancak ben de sabahtan akşama kadar çalışıyorum ancak yine de bu siteyi yapmak için, facebook sayfalarını düzenlemek için zaman bulabiliyorum.

Tatillerinize göre ileriye dönük bir plan hazırlayın ve bu plana göre kurs alabileceğiniz zamanları tespit edin. Yüz yüze olmasa bile artık online birçok kursta mevcuttur. Bir süre buna katlanmanız gerekecektir. Unutmayın sonunda başarı ve mutluluk varsa çekilen çile mubahtır.

Bir aylık yoğun bir kurs programı bile size temel birçok bilgi verecektir. Bu kurslar sayesinde en başta nasıl çalışacağınızı da öğrenmiş olacaksınız.

4 Şirketinizle veya işinizle ilgili bir blog yazmayı deneyin (Kişiselde olabilir)

Neden olmasın ki? Bu sizi hemen korkutmasın, yapamam demeyin. Çalıştığınız kuruma bir site veya basit bir blog hazırlamak en başta patronunuz olmak üzere çok kişiyi memnun eder. Zamanla yazılarınızı farklı kişiler okumaya başlar ve bunların geri dönüşleri olur.

En temelden başlayarak İngilizce hazırlayacağınız bir blog sizin yazma becerinizi de çok geliştirecek ve sizi araştırmaya da itecektir. Gelen yorumları okumak sizin okuduğunuzu anlamanıza yarayacaktır. Mesela şu ana kadar hala bu yazıyı okuyor olmanız bile sizin ne kadar istekli olduğunuzu gösterir, kendinize güvenin. İlk başta mucizeler yaratamazsınız ancak zamanla olacağına emin olun.

5 Patronunuza kişisel gelişimi anlatın

Kişisel gelişim bir şirket için de olmazsa olmazlar arasındadır ancak birçok şirket bunu hep göz ardı etmektedir. Sizin sadece geçici bir süre dil kursuna gitmeniz için belki patronunuzdan destek görebilirsiniz. Her çalışanın en az orta seviye İngilizce bilmesi önemlidir.

Bu sayede hafta birkaç gün birkaç saat az mesai yapmanız size gerekli zamanı da oluşturabilir. Bunları hemen abartılı bulmayın, şansınızı denemekten veya zorlamaktan bir şey kaybetmezsiniz.

6 İş yaşamınızı tekrar gözden geçirin

İşe yarım saat erken gelin, öğle yemeği için sadece yarım saat harcayın veya işi yarım saat geç bırakın. Bu sayede bile bulamadığınız İngilizce çalışma saatlerini iş ortamında yaratmış olursunuz. Yapacaklarınızı belirleyin, göz önünde bir yerlere asın. Kendinize bir zaman belirleyin ve bu süreye sadık kalın.

Kendi kendinizi motive edin, insanların eleştirmelerin den veya dalga geçmelerinden çekinmeyin. Kimseye bir şey açıklamak zorunda değilsiniz. Sessizce amacınız uğruna çalışmaya devam edin, başarınızın sizin sesiniz olması sağlayın.

7 Sosyal medya kanallarınız bir süre askıya alın

Facebook veya Twitter gibi ağlarda 5 dakika için girip dakikalarca hatta saatlerce vakit geçirdiğinizi hatırlayın. Ancak sonuçta büyük bir kısmı zaman kirliliğinden başka bir şey değildir. Ben de sosyal medyayı seviyorum, bu yüzden az kullanmaya çalışıyorum, kullandığım zamanlarda da çoğu vaktimi sosyal medya üzerindeki İngilizce sayfaları gezmekle harcıyorum.

Buralarda harcadığınız zamanın bir çoğunu İngilizce çalışmak için kullanın.

8 Çocuklarınıza ödevlerinde veya arkadaşlarınıza İngilizce çalışmalarında yardım edin

Ben de bir öğretmen olarak söyleyebilirim ki en kalıcı ve güzel bilgi bir şeyi öğretirken öğrenilendir, çok daha akılda kalıcıdır, sizi araştırma yapmaya teşvik eder. Mesela çocuğunuza Present Simple tensi örneklerle açıkladığınızı düşünün, sizi düşünmeye ve konuşmaya zorlayacaktır.

Zamanla öğrenilen bilgiler unutulabilir, ancak çocuklarınızın hiç bitmeyen İngilizce ödevleri sizin bilgilerinizi taze tutmanıza yardımcı olur. Hatta bazen anlatırken yeni şeyler keşfettiğinizi de göreceksiniz. Size bilgilerinizi test etme imkanı sağlayacaktır.

 

Sertan Ay

Bir cevap yazın