İlginç deney


English – Experiment

Some scientists decided to do the following experiments on a dog.

For the first experiment, they cut one of the dog’s legs off, then they told the dog to walk. The dog got up and walked, so they they learned that a dog could walk with just three legs.

For the second experiment, they cut off a second leg from the dog, then they told the dog once more to walk. The dog was still able to walk with only two legs.

For the third experiment, they cut off yet another leg from the dog and once more they told the dog to walk. However, the dog wasn’t able to walk with only one leg.

As a result of these three experiments, the scientists wrote in their final report that the dog had lost it’s hearing after having three legs cut off.


Turkish – Deney

Bazı bilim adamaları bir deney için köpek üzerinde çalışmaya karar verirler.

Köpeğin bir bacağını keserler ve köpeğe 3 ayağı ile yürümesi komutunu verirler. Köpek ayağa kalkar ve yürür, bilim adamları anlarlar ki köpek üç ayakla yürüyebiliyor.

İkinci deneyde köpeğin bir ayağını daha keserler ve köpeğe 2 ayakla yürümesini söylerler , köpek yine ayağa kalkar ve 2 ayakla yürümeyi başarır.

Üçüncü deneyde bilim adamları köpeğin 2 ayağından birisini daha keserler ve köpeğe tek ayakla yürümesini söylerler, ancak köpek bu sefer tek ayakla yürüyemez. 

Sonuç olarak bilim adamları deneyin final raporuna şunu yazarlar; üç ayağını birden kaybeden köpek işitme duyusunu da yitiriyor. 

 

 

Bir cevap yazın