İkinci bir dil öğrenmek beynin yaşlanmasını önlüyor | İngilizce Kulübü

İkinci bir dil öğrenmek beynin yaşlanmasını önlüyor


İkinci bir dil öğrenmek, beynin yaşlanmasını, unutkanlık gibi bir çok yaşlılığa bağlı hastalığa karşı etkili bir etkendir. Bilim adamları okullarda ve üniversitelerde sıkı bir dil eğitimi alan kişilerin diğer akranlarına oranla daha geç yaşlandıklarını tespit etmişlerdir.

age
Dil öğrenmek beynin egzersiz yapmasını sağlayan en iyi çalışmadır

Çalışmalar gösteriyor ki; ikinci bir yabancı dil çalışan çocuklar ve yetişkinlerde kelime ezberleme, gramer kurallarına çalışma gibi durumlardan dolayı beynin ekstra çalıştığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini göstermiştir.

Artık günümüzde çok az aile çocuklarına yerel dilleri öğretmektedir. Aileler çocuklarına en başta sadece genel dilleri öğretmek istemektedirler, konuşulma yüzdesi çok düşük olan diller her geçen gün yok olmaktadır. Aileler gerçeğin aksine çocuklarının bu az konuşulan dilleri öğrenerek kafalarının karışacağını düşünürler.

Ancak bu düşünce günümüzde birçok bilim adamı tarafından ret edilmektedir. Çocuklar ne kadar farklı dile maruz kalırlar ise gelişim süreçleri de bir o kadar başarılı geçmektedir ve beyin fonksiyonları çok daha iyi çalışmaktadır.

languageÇok dilli çocukların farklı dil yetenekleri sayesinde ruhsal anlamda çok daha iyi geliştikleri ve farklı kültürlerdeki insanları daha iyi anlayabildikleri bu nedenle de karmaşık durumlarda daha iyi kararlar aldıkları ve planlama aşamalarında daha başarılı oldukları görülmüştür.

Burada bahsettiğimiz birçok gelişme iki dil bilen yetişkinlerde de görülmektedir. İki dili olan emekli olmuş bir yetişkinin yeni bir dil öğrenmek için katıldığı kursta, hiç dil bilmeyenlere göre çok daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar da en az iki dil bilen kişilerinin beyin gelişiminin daha iyi olduğunu ve daha iyi anladıklarını göstermektedir.

Amerika da yapılan birçok çalışmalarda şunu net olarak ispatlamıştır ki; hiç dil bilmeyen yaşlılar ile en az iki dil bilen yaşlılar teste tabi tutulduklarında dil bilenlerin ciddi şekilde daha sağlam bir anlama kapasitesine sahip oldukları ve hafızalarının daha güçlü olduğu görülmüştür.

Yabancı dil bölümlerinde okumuş dil öğretmenlerinin yapılan genel testlerde hafızalarının oldukça güçlü olduğu ve karar verme süreçlerinde, daha doğru kararlar alarak mantık sorularında başarılı oldukları da görülmektedir.

Bu yüzden de birçok bilim adamı 2. Yabancı dilin ilkokuldan üniversite sonuna kadar zorunlu ders olmasını istemektedirler.

 

Bir cevap yazın