Gramer severlere 10 kural | İngilizce Kulübü

Gramer severlere 10 kural


İngilizce’yi sevsenizde gramerin kötü bir ünü vardır. Dili anlayamadığımızda ilk sığındığımız mazeret limanlarından birisidir gramer, çalışması sıkıcıdır, hayatı renklendirmez, konuşamayız sürekli gramer çalışarak.

Gramer İngilizce’nin en büyük düşmanıdır, konuşamayız o varken, cümleleri kurmak için ona ihtiyacımız vardır, ancak lazım olunca da gelmez bir türlü aklımıza. Zaman kaybıdır gramer , çalış çalış yoktur faydası, derslerde öğretmenler hep gramer anlatır, bu yüzden İngilizce konuşamayız, gramer de öğrenemeyiz ama ne hikmetse.

Siz ce gerçekten kötü bir şey mi şu gramer… Şöyle gelin mantıklıca düşünelim ve konuşalım grameri. Bir inşaat gibidir gramer, temeli ve üzeri gibi, terazinin iki kefesi gibi, birbirini tamamlar. Birbirinizi tam anlamak için hem konuşmaya ve gramere ihtiyacınız vardır.

Grameri sevin onunla savaşmayın. Gelin gramerin iyi yönlerini bulalım.

1 Gramer ismini “kibir” ile aynı yere koymayın.

Gramer kendini öne çıkarmaya çalışan, diğerlerini küçümseyen üstünlük sağlayan bir araç değildir. Gramerin gözünde her şey eşittir.

2 4 mart Dünya Gramer gününü unutmayın , o günü kutlayın

Gramer iletişimin sarsılmaz temelidir ve eğer birbirimizi tam olarak anlamak istiyorsak, onun varlığını kabul etmeli ve ona gereken önemi göstermeliyiz. En basit noktalama işaretinin bile yeri geldiğinde sizi nasıl kurtardığını da sakın unutmayın. Aynı bu cümlede olduğu gibi ;

Let’s eat Grandma! Let’s eat, Grandma! Virgül kullanmalısın.

gramer

3 Gramer her zaman sabit ve katı değildir.

Gelişen bir dilde kurallarda değişir, ve dili kullanma şekline göre gelişir veya geriler, dilin yozlaşmasıda buna bir örnektir mesela. Bu yüzden gramer de kesin doğru veya yanlış diye bir şey yoktur. Gramere karşı ön yargılı olmayın ve işe başlarken gride kalmak en güzelidir, ne siyah ne beyaz.

4 Bir öğrencinin gramer öğrenme isteğini onu küçümseyerek öldürmeyin.

Kişilerin öğrenme meraklarına ve isteklerine saygı duyun. Hatalar etkili bir öğrenmenin oluşmasını sağlar. Eğer bir hatayı düzeltiyorsanız bunu kibarca ve kişiyi motive ederek yapın, onların gramere sırt çevirmelerine neden olmayın.

5 Sürekli öğrencilerin hatasını düzelterek onların kendine güvenlerini zedelemeyin.

Gramer kurallarını anlatan ve bunların nasıl çalışılması gerektiğini söyleyen birçok kaynak vardır. Size nasıl konuşacağınızı nasıl yazacağınızı söylerler. Lütfen sizde hayal edin, bir akşam yemeğinde kalabalık bir ortamda yaptığınız konuşmalarda hatalarınız sürekli söyleniyor, nasıl konuşmanız gerektiği kuralları hep hatırlatılıyor, eminim bir süre sonra konuşmaktan vazgeçersiniz. Eğer aynı duyguları yaşamak istemiyorsanız sizde öğrencilerinize aynı duyguları yaşatmayın. Gerçekten düzeltmelere ihtiyaç varsa bunlar her zaman yapıcı olmalıdır.

6 Yanlış gramer kurallarını saplantı yapmayın.

Eğer birisi turistik bir bölgede tezgahtarın yanlış gramer kullanımını düzeltmekle kendini övüyorsa, katı kurallar etrafında gramer kullanıyorsa, dilin karşısındaki ön büyük düşmandır. Onun tarafında olmayın. Esnek olun, her zaman konuşmacıyı destekler tavır takının.

7 Kişinin gramer kullanımı ile dalga geçmeyin

Başkalarının gramer hataları ile eğlenmeyin veya pusuda bekleyerek onun hatalarını yakalamaya çalışıp ayağını kaydırmayın. Başkalarının hatalarını bulup onları dile getirme üzerine bir tavıt aslında kişinin kendine güveni olmadığını gösterir.

8 Farklı kişilerin dil kullanımına saygı duyun.

En başta karşınızdaki kişi bir insan. Dili tam olarak dönmüyor olabilir, komik veya kötü bir şivesi olabilir. Bunu o kişilerin özel alanı olarak düşünün ve bu kişilerin özel alanına girmeyiniz. Onların farklılıklarına saygı duyunuz.

9 Öğrencilerin düşünmesine fırsat verin.

Grameri en iyi kullanan kişiler en başta düşünür kişilerdir. Bu kişiler hayata dair kendi içlerinde çok fazla yoğun kişilerdir. Düşünmek insan zihninin gelişmesinde en büyük etkendir ve size doğruları gösterir. Karşınızdaki kişinin düşünmesine izin verin. Onu sıkıştırmayın ve bu durumlarda empati yaparak kendinizi onun yerine koyun.

10 Gramerle dolu daha yaşanır bir Dünya için

Gramer hataları yapmaktan asla utanmayın, zamanla bu hataların düzeleceğine emin olun, bu yüzden kendinizi baskı altına alarak çalışmaktan ve dili kullanmaktan çekinmeyin. Aksine yanlış bile olsa sesinizi daha çok çıkarın. Gramerden korkmayın, onu size yardımcı bir araç olarak görün ve tavsiyelerine her zaman uymaya çalışın. Gramerle dost olun, böylece hem o sizi hem de siz onu anlayacaksınız.

 

Bir cevap yazın