Eğlenceli İngilizce Kulüp Aktiviteleri


Türkçesi aşağıdadır.

Last week, we talked about how to start and organize your English Club. This week, we share ideas for effective and fun activities to do with your English Club.

The age and language level of your English club members will make a difference in what activities you should choose. For clubs with younger participants, more organized activities might work better. But for clubs with older members, informalmeetings that encourage discussion are effective. It is important to know your club members and the kinds of interests they have.

Warm-up

Warm-up activities are good ways to start any club meeting. They help people relaxand prepare them to start speaking English. Here are a few warm-up activities that can be used with any age or skill level.

 • Two truths and a lie

The first is called Two Truths and a Lie. This activity can be done in pairs, small groups, or the whole English club. One person comes up with three facts about themselves. Two of the facts are true, and one is a lie. They tell the group the three facts, and the group must decide which one is the lie. Each participant takes a turn with this activity.

 • Salad bowl

Another warm-up activity is Salad Bowl. For this activity, tell everyone to think of a person, place or thing and write it down on a piece of paper. Collect the pieces of paper and mix them around in a big bowl. Then, divide the club into two teams. Each team then takes turns having one person go to the front of the room to take a piece of paper. The person must then describe the word to other team members. As soon as a team member correctly guesses the word, the person then selects another word from the bowl. Each team has 30 seconds to guess as many words as possible. • Discussion questions

Finally, for groups that do not like activities, you can simply start a club meeting with a warm-up discussion question, or by sharing a word or quote of the day.

Primary Meeting Activities

After a warm-up activity, it is time to begin the main meeting activities. These may be organized activities or less formal ones.

 • Debates and discussion

Club debates or discussions are the most popular type of English club activity. They let people use English in a more natural way than in a classroom.

It helps to have a new discussion topic for each meeting. This helps keep conversations from being too repetitive. It also encourages club members to learn new vocabulary words.

Debates are good ways to keep participants interested. They create excitement, and make the speaker practice using new words. If your club has many members, it is a good idea to divide the group into several smaller groups. If possible, each of the small groups should be given a different discussion or debate subject.

Every 15 to 30 minutes, people can move on to the next subject.

You can encourage club members to come up with debate subjects for future meetings.

 • Guest speakers and presentations

You can also invite people to give presentations in English. They may be politicians, non-profit workers, teachers, police, and so on. Participants can ask the presenter questions. Your participants can also take turns giving presentations on subjects that are important to them, as well.

 • English-language songs and readings

Another fun club activity is to listen to popular songs in English. To make this more effective, you can provide the words of the song to the club members. Participants can then use the song’s message as a discussion topic. You can also select a section from an English-language book to read and discuss as a group.

 • Skits

Or, if your participants enjoy acting, creating short skits or plays in English are fun language exercises.

Special Activities

While having interesting club meetings is important for keeping participants motivated, you should avoid too much repetition. Doing special activities with your club from time to time gives participants something to look forward to, builds friendships, and provides new ways to learn.

 • Group trips

You can organize a short trip. Your club can see an English-language movie together at a theater, go on a hike, or attend a concert to watch an English-language band. Another idea is to visit a museum with an English-speaking guide.

 • Newsletter

If club members enjoy writing, collect English-language essays, stories, or poetry that they write. You can publish their work together in a newsletter.

 • Competition

Another idea is to create friendly competitions with your club’s participants or between other English clubs. Poetry, speech, or debate competitions are especially effective.

 • Scavenger Hunts

For a scavenger hunt, you can create a list of items that club members must find or photograph around their city or neighborhood. But instead of directly saying what the items are, give them hints about what they are.

 • Film Viewings

Another idea is to host English-language film viewings during a club meeting or at other locations.

 • Club Party

Finally, have a party to celebrate a holiday or just for fun. This is a way to help create a friendly, informal environment for club members. Remember to encourage English-only conversations at such events, however.

There are hundreds of possibilities for English club activities. This list provides you with a good start. The important thing to remember is to keep things fun and keep your club members motivated.


Türkçesi

Geçen hafta, İngiliz kulübünüzü nasıl başlatacağınızı ve organize edeceğinizi konuştuk. Bu hafta, İngilizce Kulübünüzle yapacağınız etkili ve eğlenceli aktiviteler için fikirler paylaşıyoruz.

İngiliz kulüp üyelerinizin yaş ve dil seviyesi, hangi aktiviteleri seçmeniz gerektiği konusunda bir fark yaratacaktır. Daha genç katılımcılara sahip kulüpler için daha organize etkinlikler daha iyi olabilir. Ancak eski üyelere sahip kulüpler için tartışmayı teşvik eden gayri resmi haberler etkilidir. Kulüp üyelerinizi ve sahip oldukları ilgi alanlarını bilmek önemlidir.

Isınmak

Isınma aktiviteleri, herhangi bir kulüp toplantısına başlamak için iyi yollardır. İnsanların rahatlamasına ve İngilizce konuşmaya başlamalarına yardımcı olurlar. İşte herhangi bir yaş veya beceri seviyesi ile kullanılabilecek birkaç ısınma aktivitesi.

İki gerçek ve yalan
Birincisine İki Gerçek ve Bir Yalan denir. Bu aktivite çiftler, küçük gruplar veya tüm İngiliz kulübü olarak yapılabilir. Bir kişi kendileri hakkında üç gerçekle gelir. Gerçeklerin ikisi doğru ve bir yalan. Gruba üç gerçekleri anlatırlar ve grup hangisinin yalan olduğuna karar vermelidir. Her katılımcı bu etkinlikle bir dönüş alır.

Salata kasesi
Bir diğer ısınma aktivitesi ise Salata Kase. Bu aktivite için herkese bir insanı, yeri veya şeyi düşünmesini ve bir kağıda yazmasını söyleyin. Kağıt parçalarını toplayın ve büyük bir kasede karıştırın. Ardından, kulübü iki takıma ayırın. Her takım daha sonra bir kişinin bir parça kağıt almak için odanın ön tarafına gitmesini sağlar. Kişi daha sonra sözcüğü diğer takım üyelerine anlatmalıdır. Bir ekip üyesi kelimeyi doğru bir şekilde tahmin ederse, kişi daha sonra kaseden başka bir kelime seçer. Her takımın olabildiğince fazla kelime tahmin etmesi 30 saniyedir.

Tartışma soruları
Son olarak, aktiviteleri sevmeyen gruplar için, bir ısınma tartışma sorusuyla veya bir günü ya da günün sözlerini paylaşarak bir kulüp toplantısına başlayabilirsiniz.

Birincil Toplantı Etkinlikleri

Isınma faaliyetinden sonra, ana toplantı faaliyetlerine başlama zamanı. Bunlar organize aktiviteler veya daha az resmi olanlar olabilir.

Tartışmalar 
Kulüp tartışmaları veya tartışmalar, en popüler İngiliz kulüp aktivitesidir. İnsanların İngilizce’yi bir sınıftan daha doğal bir şekilde kullanmasına izin veriyorlar.

Her toplantı için yeni bir tartışma konusuna sahip olmanıza yardımcı olur. Bu, konuşmaları tekrar etmekten kaçınmaya yardımcı olur. Ayrıca kulüp üyelerini yeni kelime hazineleri öğrenmeye teşvik eder.

Tartışmalar katılımcıların ilgisini çekmenin iyi yoludur. Heyecan yaratırlar ve konuşmacı uygulamasını yeni kelimeler kullanarak yaparlar. Kulübünüzün birçok üyesi varsa, grubu birkaç küçük gruba bölmek iyi bir fikirdir. Mümkünse, küçük grupların her birine farklı bir tartışma veya tartışma konusu verilmelidir.

Her 15 ila 30 dakikada bir, insanlar bir sonraki konuya geçebilirler.

Gelecekteki toplantılar için kulüp üyelerini tartışma konularını gündeme getirmeye teşvik edebilirsiniz.

Konuk konuşmacılar ve sunumlar
İnsanları İngilizce sunum yapmaya davet edebilirsiniz. Politikacılar, kar amacı gütmeyen çalışanlar, öğretmenler, polis vb. Olabilirler. Katılımcılar, sunucudan soru sorabilir. Katılımcılarınız, kendileri için önemli olan konularda sunumlar da yapabilirler.

İngilizce dil şarkıları ve okumaları
Bir başka eğlenceli kulüp etkinliği, popüler şarkıları İngilizce olarak dinlemektir. Bunu daha etkili hale getirmek için şarkının sözlerini kulüp üyelerine iletebilirsiniz. Katılımcılar daha sonra şarkının mesajını tartışma konusu olarak kullanabilirler. Ayrıca, bir grup olarak okumak ve tartışmak için İngilizce bir kitaptan bir bölüm seçebilirsiniz.

Skeçler
Ya da, eğer katılımcılarınız oyunculuktan hoşlanıyorlarsa, kısa skeçler veya İngilizce oyunlar oynamak eğlenceli dil egzersizleridir.

Özel aktiviteler

Katılımcıları motive etmek için ilginç kulüp toplantıları yapmak önemlidir, çok fazla tekrardan kaçınmalısınız. Kulübünüzle zaman zaman özel etkinlikler yapmak, katılımcılara ileriye bakacak, arkadaşlıklar kuracak ve öğrenmenin yeni yollarını sunacak bir şey sunar.

Grup gezileri
Kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz. Kulübünüz bir tiyatroda bir İngilizce film seyredebilir, yürüyüşe çıkabilir ya da İngilizce bir grup izlemek için bir konsere katılabilir. Başka bir fikir İngilizce konuşan bir rehber ile bir müze ziyaret etmektir.

Bülten
Kulüp üyeleri yazmayı seviyorlarsa, yazdıkları İngilizce-dilleri, öyküleri veya şiirleri toplarlar. Çalışmalarını bir bültende birlikte yayınlayabilirsiniz.

yarışma
Başka bir fikir, kulübünüzün katılımcıları veya diğer İngiliz kulüpleri arasında dostça müsabakalar oluşturmaktır. Şiir, konuşma ya da tartışma yarışmalar özellikle etkilidir.

Atık avı
Bir çöpçü avı için, kulüp üyelerinin şehirlerini veya mahallelerini bulmaları veya fotoğraflarını çekmeleri gereken bir liste oluşturabilirsiniz. Ancak, öğelerin ne olduğunu doğrudan söylemek yerine, onlara ne oldukları hakkında ipuçları verin.

Film Görüntülemeleri
Başka bir fikir, bir kulüp toplantısı sırasında veya başka yerlerde İngilizce film gösterimlerini barındırmaktır.

Kulüp Partisi
Son olarak, bir bayram kutlamak için ya da sadece eğlence için bir parti var. Bu, kulüp üyeleri için samimi ve gayri resmi bir ortam yaratmanın bir yoludur. Ancak, bu tür etkinliklerde yalnızca İngilizce konuşmaları teşvik etmeyi unutmayın.

İngiliz kulüp aktiviteleri için yüzlerce olasılık var. Bu liste size iyi bir başlangıç sağlar. Hatırlanması gereken en önemli şey, işleri eğlenceli tutmak ve kulüp üyelerinizi motive etmektir.