e-YDS Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı başvuruları

 

ÖSYM tarafından YDS İngilizce başvuruları başladı. Sınava başvuru süreci bugün başlamış olup 8 Ekim tarihinde sona erecek. Başvuru yapacak olan adayların ödeme işleminden önce HES kodu almaları gerekmekte olup sınav süresi ise 180 dakikadır. Peki; e-YDS 2020/11 İngilizce başvuruları nasıl yapılacak? Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı başvuruları!

E-YDS İNGİLİZCE BAŞVURULARI NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

e-YDS 2020/11 İngilizce alanında, 17 Ekim 2020 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakikadır. Adaylar, saat 13.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Sınava başvuru süreci, 02 Eylül 2020 – 08 Ekim 2020 tarihleri arasında olup adaylar, başvurularını 02 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden saat 14.00’ten itibaren yapabileceklerdir. e-YDS’ye başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3500, İstanbul’da 374, İzmir’de 84 olacaktır. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir.