"ain't" ne demek, nerede kullanılır? | İngilizce Kulübü

“ain’t” ne demek, nerede kullanılır?

Son zamanlarda karşımıza sıkça çıkmayan başlayan bir kelime ain’t. Bu kelimenin anlamı nedir, nerede kullanılması lazım, kısaca inceleyelim.

Genelde konuşma dilinde kullanılmakla beraber artık yazı dilinde de sıkça görüyoruz ain’t kelimesini. ” ain’targo bir anlam içermekte olup uygun olmayan bir ortamda kullanman yanlış anlaşılmaya neden olabilir. Tam olarak bir kelime anlamı yoktur sadece kullanıldığı zaman karşıdaki kişiye veya söyleme karşı bir tepki koymuş olursun veya karşındakini aşağılama veya küçük düşürme anlamı da çıkabilir. “hadi lan, lan, yok ya, hadi ya vb ” anlamlar katabilir. 

Tam olarak :

ain’t = am not, is not , are not , don’t, doesn’t , have not, has not kelimelerinin yerine kullanılır. ain’t kullanılarak yapılan cümle diğer olumsuz cümlelere göre daha sert bir tepki vermiş olur. 

ain’t kelimesi /eɪnt/ olarak telafuz edilir. 

Örnek cümlelere bakalım : 

Can I have a cigarette?” (Bir sigara alabilirmiyim?)  “I ain’t got none left.”      ( sana verecek sigaram yok ) anlamındadır. Buradaki ain’t “have not” anlamındadır. 

I ain’t come with you” cümlesi karşıdakine bir tepki gösterme şeklidir ve ” Sizinle gelmiyorum lan” gibi bir anlam içerir.