11. sınıf Dil öğrencisi YKS sınavına nasıl hazırlanmalıdır?

11.Sınıf Dil Öğrencisi Nasıl Çalışmalı?

  1. Sınıfa geçen İngilizce dil sınıfı öğrencisi için hayatlarının en değişik yıllarından birisi başlıyor. Eskiden 9 ve 10 sınıfta okuyan öğrenciler lise eğitimini tamamlayıp artık üniversiteye hazırlık evresine geçtiklerini düşünebilirler. Akıllarının yarısında artık üniversite düşüncesi hakim olmalıdır. Bu yüzden 11. Sınıf öğrencileri bu senede çok dikkatli olmalı. Eğitim hayatlarını eskiden olan çalışma hayatlarından daha düzenli ve tempolu bir hayata geçirmeleri lazım. Fakat onların da aklındaki soru 11.Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? Nereden başlayacağım?Gibi sorular oluyor. Buradaki yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. 11. Sınıf olup aynı zamanda yüksek hedefleri olan bir öğrenci nasıl çalışmalı, nelere çalışmalı gibi sorulara cevap arayacağız. Bu gibi sorular sınav hazırlanış sürecinin bir parçası haline gelmiştir. Bu aşamada hala hedef koymayan ne yapacağını bilmeyen öğrencileri ne yazık ki çok daha zorlu bir süreç bekliyor. Ve 11. Sınıf hayatınızın tamamında üniversiteye yönelik bir çalışma yapmazsanız büyük bir hüsranla karşılaşmanız kaçınılmaz olacak.

Çalışmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Bu soru çok sorulan bir sorudur. Öncelikle ne zaman başladığınızdan ziyade bir 11. Sınıf öğrencisi olarak neler yapmanız gerektiği önemlidir. Gelecek sene çok önemli bir sınava gireceksiniz, dolayısıyla ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir şeklinde bir düşünceye sahip olmalısınız. Sınava çalışmanın erkenden başlaması gerçekten de olumlu bir etki yaratabilir. Fakat bahsettiğim gibi bir ters tepki de yapabilir. Bu yüzden tabiri caizse kararında çalışmak çok önemlidir. İki sene yüksek tempoda sürekli çalışmak için çok uzun bir süredir. Ancak derece yapmak isteyen bir insan belli saatlerde belli sürelerle çalışmak zorundadır. Çünkü hangi puan türünde olursanız olun hiç fark etmeksizin rakipleriniz çok dişli olacaktır.

Sadece 12. Sınıfa sığdırılmış bir sınav süreci stres olgusu da işin içine girdiğinde çok verimsiz oluyor. Dolayısıyla 11. Sınıf ile birlikte sınav hazırlıklarına başlanmalıdır. Fakat çok yoğun ve bunaltıcı bir çalışma içinde olunmamalıdır.

Sosyallikten uzaklaşma bu kadar erken dönemde fazlasıyla sıkıcı olabilir. Bu noktada en önemli şey bireyin alışkanlıklarıdır. Sınav döneminde, sınav çalışmasına zararlı olabilecek alışkanlıkları birden bire bırakmak çok zor olacak. İşte bu dönemden itibaren yavaş yavaş bu alışma süreci yürütülmelidir. Bu sayede hem erken başlayıp büyük yol kat etmiş olursunuz, hem de sınavın sıkıcı çalışma havasına girmemiş olursunuz.

   Pandemi süreci birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Bazı durumlarda öğrenciler bunu akıllıca kullanarak fırsata da dönüştürebilirler. Hemen başlayıp tempoyu arttırarak düzenli çalışmak en iyisidir.

Hangi Konulara Çalışmalıyım? 

Bir Dil öğrencisinin sınavda karşılaşacağı 2 bölüm vardır. İlk TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) ve ikinci YDT ( Yabancı Dil Testi)dir. Bir dil öğrencisinin yaptığı en büyük hata kendini tüm derslerden soyutlayarak İngilizce ye yoğunlaşmasıdır. Hatta bazen Dil öğrencisi sadece Dil çalışacağını düşünerek  işinin kolay olduğu fikriyle çalışmalarını hep ertelemesidir. TYT %40 etkisiyle üniversiteye girişinizde ana rol oynamaktadır. TYT niz iyi olmaz ise sadece YDT sınavı sizi kurtaramayabilir. Hele büyük hedefleri olan öğrenci için TYT kaçınılmazdır, bu sınavı da Dil sınavı kadar önemseyerek çalışmanız lazım.

YKS Dil sınavına yönelik hazır setler Dil öğrencileri için oldukça faydalıdır. Bu tür kaynaklara internet dahil öğretmeniniz ile beraber ulaşabilirsiniz. YKS Dil sınavı için alacağınız bu setler genelde farklı seviyelerde de olabilir. O yüzden sınıf öğretmeniniz ile bu setlere karar verilip seçilmesi oldukça önemlidir. Bu İngilizce set kaynakları belli bir program dahilinde profesyonel hazırlanmıştır, ve çalışma takvimini uygulayarak konuların tümünü bitirmeniz gerekir. Bir 11. Sınıf dil öğrencisinin çalışacağı konuları kaynaktan takip ederek devam etmesi çok daha verimli olacak , sizin düzenli çalışmanızı ve zaman kavramınızı planlamanızı sağlayacaktır.

  Çalışmalarınızı aynı YKS sınavında olduğu %40 TYT, %60 YDT hazırlık olarak planlayabilirsiniz. Eksik olan konularınızı tespit ederek konu atlamadan çalışmanız önemlidir. Planlamalarınız için sınıf öğretmenlerinizden destek isteyiniz.

YDT mi Çalışmalıyım TYT mi?

Bu soru 11.Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? sorusunun yanında en çok sorulanlardan bir tanesidir. Sadece 11. Sınıf olan öğrenciler tarafından değil aynı zamanda son sınıfa gelmiş öğrenciler tarafından dahi sorulan bir sorudur. Özellikle eski sınav sisteminde iki sınav arasında 4 aylık bir boşluk bulunması sebebiyle çok daha rahat bir planlama yapılabiliyordu. Şimdi ise her iki sınavın arasında 1 gün ara var. Bu planlama konusunda bazı soru işaretleri doğuruyor.

Program hazırlarken en önemli şeylerin başında esnek bir program hazırlamak geliyor. İşte bu çok hassas bir nokta. Burada kesinlikle çok katı bir program olmayacağı gibi yine çok esnek bir program da hazırlanmamalıdır. Çok sert ve kesin noktalara belirten programlar ( saat saat yazılanlar gibi ) herkes için uygun değildir. Hatta çoğu zaman yapamadığınızı fark ettiğinizde çalışmayı bırakmanıza sebep olur. Bunun yanında yine çok fazla esnek olan programlar da uygun değildir. Çünkü bu programlarda bir türlü odaklanamaz ve yeterli verimi alamazsınız. Örneğin iki ders seansı arasında 10- 15 dakikalık bir süreden daha fazla olmamalıdır. Çünkü bu teneffüs süresi uzadıkça tekrar derse dönme isteği ve önceki öğrendiklerini hatırlama oranı düşmektedir. Bu yüzden kesinlikle kısa molalar verilmelidir.

Dil puanı Temel Yeterlilik Testi (%40) ve Dil Sınavının (%60) puanlarının toplamından oluşmakta. Temel Yeterlilik Testinde öğrencilerin Türkçe (33 soru), Matematik (33 Soru) Sosyal Bilgiler (17 soru) ve Fen Bilgisi (17 soru) bilgileri ölçülmekte. Yabancı Dil sınavı ise gramer, kelime, cümle tamamlama, çeviri, paragrafta anlam, anlamca en yakın cümle, paragraf tamamlama, anlamca uygun olmayan cümleyi çıkarma, durum, diyalog gibi soru türlerinden oluşan 80 soru içermekte. Daha önceki sistemlere kıyasla yeni sistemde temel yeterlilik ve İngilizce testlerinin soru değerleri birbirlerine fazlasıyla yaklaştı. Yani temel yeterlilikte düşük bir puan almak yüksek bir İngilizce puanı elde edilse de düşük bir dil puanı almaya sebep olacaktır.

Temel Yeterlilik Testine hazırlık

Temel Yeterlilik Testi yeni haliyle dil öğrencileri için eskisinden daha önemli bir hale geldi. Artık iyi bir temel yeterlilik puanı olmadan iyi bir üniversite ve iyi bir bölüm kazanmak çok zor diyebiliriz. Ayrıca sınav tarihlerinin birbirine yaklaşması ile önce temel yeterliliğe ağırlık verip temel yeterlilik sınavından sonraki sürede yoğun olarak İngilizce çalışmak da hayal oldu. Öğrencilerin bu iki sınava hazırlıklarını da birlikte yürütmesi gerekmekte.

İyi bir temel yeterlilik bilgisine sahip bir öğrenci temel yeterlilik bilgisi zayıf olan öğrencilere göre büyük bir avantaj elde etmekte. Dil öğrencilerinin okullarında çok fazla İngilizce dersleri aldığını ve yoğun olarak çevrimiçi veya yüz-yüze ders aldıklarını düşünürsek İngilizce sınavında düzenli çalışan öğrencilerin birbirlerine yakın netlere sahip olmaları muhtemel. Bu yüzden iyi bir dil bölümüne gidebilmenin en önemli yolu iyi bir temel yeterlilik puanına sahip olmak. İngilizce ortalama bir dil öğrencisinin zaten iyi bir puan aldığı bir sınav iken temel yeterlilik testi için aynı şeyi söylemek ise mümkün değil. Bu yüzden temel yeterlilik sınavına erkenden hazırlanmaya başlayıp bu hazırlığa asla ara vermemek çok önemli.